Nefes Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nefes Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nefes kokusu, pek çok kişinin sorunu haline gelen, kişilerde sosyal açıdan incinmeye yol açan sorunlar arasındadır. Nefes kokusu aynı zamanda kişilere psikolojik sorunlarda yaşatır. Kişinin kendine olan güveni sarsılır, toplum içine girmeye çekinir. Bu sorun farklı etkenlerden dolayı oluşabilir. Tedavisi için öncelikle nefes kokusunun neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Gerçek nefes kokusu patolojik olarak değerlendirilir. Bu tür koku hastanın tolere ettiği, kabul ettiği ya da farkında olmadığı türde ortaya çıkar. Bunlarda kendi arasında üç şekilde sınıflandırılır. İlk sınıfta yer alanlar nefes kokusunu kendileri tayin eder. Diş doktorunun önerisiyle tedaviye başlarlar. İkinci sınıfta yer alanlarda nefes kokusu yakınları tarafından tespit edilir. Son sınıflandırmaya girenler diş doktoru ziyaretlerini aksatmayan, nefes kokusunu şüpheyle tespit edenlerdir.

Diğer nefes kokusu sorunları fizyolojik ve psikosomatik şekilde oluşur. Fizyolojik olanlarda nefes kokusu hastalık olarak değerlendirilmez ve kokuyu önleyici bazı tedbirler alınarak sorun çözümlenmeye çalışılır. Çünkü bu tür nefes kokusu sağlıklı kişilerde beslenmeden kaynaklanan, sindirimde biriken gazlardan oluşan tarzda nefes kokusu olur. Psikosomatik nefes kokusunda ise kişiler nefes kokusundan yakınsa da gerçekte böyle bir koku olmaz. Bu tür nefes kokusu sorunları hem diş doktoru hem de psikiyatrist eşliğinde tedavi edilir.


Nefes kokusu neden olur?

 • Şeker hastalığından kaynaklanan aseton kokusu
 • Akciğerlerden ve sinüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardan dolayı oluşan kokular
 • Karaciğer yetmezliğinden oluşan nefes kokusu
 • Böbrek yetmezliği hastalarında balık kokusuna benzer nefes kokusu
 • Oruç tutma, diyet yapma sırasında, açken oluşan kokular
 • Metabolizma bozukluğundan kaynaklanan, tespiti zor olan nefes kokuları

Nefes kokusu sınıflandırılması (Kaynağına göre)


Ağız boşluğundan oluşan nefes kokusu: Nefes kokusunun yaklaşık %87 kadarı ağız boşluğundan dolayı oluşur. Dilde, periodontis, gingivitis gibi nedenler buna sebep olur. Bazen bu etkenler birlikte nefes kokusuna yol açabilir. Kaynağı bu olan nefes kokuları daha kolay teşhis edilmektedir. Özellikle diş muayenesindeki diş eti görünümü tanıya destek olur. Bu tür nefes kokusunun önlenmesi için bazı tedbirler alınabilir. Bunlar arasında;
 • Diş ve diş eti sağlığına önem vermek
 • Tarçın tüketmek ve şekersiz sakız çiğnemek
 • Ağızdaki protez ve köprülerin düzenli kontrol edilmesi
 • Günde yeterince su içmek
 • Burun tıkanıklığını önlemek, ağızdan nefes almamak
 • Sigara kullanmayı bırakmak
 • Besinlerin iyi çiğnenmesi
 • Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanılması
 • Basit şekerin az tüketilmesi
Ağız boşluğundan kaynaklanmayan nefes kokusu: bu tür nefes kokusu etkenleri %13 kadar etkili olur. Bunların kaynağı genellikle sindirim kanalı sorunları ile kulak boğaz burun sorunlarıdır. Bağırsak gazları da bu soruna neden olabilir.


Nefes kokusu nasıl tespit edilir?


Nefes kokusunun nedeni sülfür gazlarıdır. Bunun derecesi halitometre denilen cihazla ölçülür. Bu sayede nefes kokusunun nedeni daha kolay tespit edilir. Ölçüm yapılan nefes kokusu sınıflara ayrılır. Bunlar ağızdan kaynaklanan, mideden, akciğerlerden kaynaklanan, psikolojik kökenli olanlar ve sabahları görülen herkesi etkileyebilen nefes kokusudur.


Nefes kokusu tedavisinde kokunun kaynağı tespit edilmelidir

Nefes kokusu tedavisinde öncelikle kokunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu etken giderilirse, nefes kokusu da ortadan kalkar. Ağız içinden kaynaklanan kokularda kişiye ve ihtiyaçlara göre tedavi belirlenir. Öncelikle ağızdaki besin artıklarının ve bakterilerin giderilmesiyle koku sorunu önlenebilir. Çünkü bakteriler nefes kokusunun önemli bir etkenidir. Nefes kokusu ölçümünden önce en az 2 gün ağız kokusu yapacak gıdalar tüketilmemeli, en az 8 saat önceden yemek yeme kesilmeli, en az 12 saat önceden alkol kullanılmamalıdır. Ayrıca ölçüm yapılırken parfüm, kolonya gibi kokular sürülmemelidir. Bunlar doğru ölçüm yapılmasını sağlar. Nefes kokusu yalnız başına hastalık olmasa da ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Bu yüzden tespit yapılarak, nefes kokusunun kaynağı belirlenmelidir.

Nefes Kokusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Boğazdan Gelen Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Boğazdan Gelen Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Lavabo Kokusu Nasıl Çıkar?

Lavabo Kokusu Nasıl Çıkar?

Menekşe Kokusu Türleri ve Özellikleri

Menekşe Kokusu Türleri ve Özellikleri

Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Gül Kokusu Türleri ve Özellikleri

Gül Kokusu Türleri ve Özellikleri

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Gider Kokusu Nasıl Giderilir?

Gider Kokusu Nasıl Giderilir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6