Sabah Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabah Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Sabah ağız kokusu, günümüzde birçok insanda görülen bir durumdur. Genellikle açlığa bağlı olarak görülen bu durum genellikle her on kişiden sekizinde görülen bir durumdur. Sabahları ağız kokusu, kişinin kahvaltı yapmasına kadar normal karşılanmaktadır. Bu durum genellikle gece sindirimi tamamlayan midenin boş kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum hem bir çocukta hem de bir yetişkinde görülebilir. Fakat kahvaltı yapılsa bile kişilerde meydana gelen ağız kokusu, birçok zaman farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle bu sorun kişilerde sosyal incinmelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sabah ağız kokusu, en çok biyolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kimi zaman bir diş probleminden kaynaklanan bakteri oluşumu, kimi zamansa kişinin ağız içi hijyeninden dolayı oluşan bakteriler insanlarda sabah ağız kokusuna neden olur. İnsanlar uyurken ağız içerisinde boğaz bölgesinde bulunan tükürük bezleri tam olarak çalışmaz ve buna bağlı olarak kişilerde ağız kuruluğu meydana gelir. Özellikle burunda et ya da genizde et sorunu olan insanlarda ağızdan nefes almaya bağlı olarak kuruluk çok daha yaygın karşılaşılmaktadır. Meydana gelen ağız kuruluğu, direk olarak ağız içerisinde sabahları koku sorununa neden olmaktadır. Bu durum kişinin uyanmasından ve ağzında tükürük oluşmasından yarım saat içerisinde ortadan kalkacaktır. Tükürüğün antibakteriyel özelliği sayesinde sabah ağız kokusuna neden olan bakteriler bu süre içerisinde ortadan kalkarak koku problemi de ortadan kalkar.

Sabah ağız kokusu, bazı insanlarda çok ciddi bir hal alarak çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Meydana gelen rahatsızlık kişi için çok önemli değildir. Fakat kişinin ailesi de dahil çevresindeki tüm insanlar bu kokudan çok rahatsız olurlar. Bu nedenle sabah ağız kokusu kesinlikle tedavi edilmelidir. Tıbbi olarak sabah ağız kokusu sorununun adı "halitosis" olarak bilinmektedir. Bu sorun, tedavi edilmediği zamana insanlarda sürekli bir hal alarak birçok problemin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sabah ağız kokusu, kendi başına sorun olsaydı, belki de tedavi edilmediği zaman çok büyük problem olmazdı. Fakat bu sorun genellikle insanlarda görülebilecek ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle meydana gelen tüm ağız kokuları için gerekli olan muayenelerin yapılması ileri ki zamanlarda sağlığınız için önem taşımaktadır. Sabahları insanlarda meydana gelen ağız kokuları genellikle fizyolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum kişilerin sindirim kanallarında biriken gazların ya da dil altında kalan yiyecek artıklarından üreyen bakterilerin meydana getirdiği ağız kokusudur. Bunun için her gün uyumadan önce gerekli ağız bakım ürünlerini kullanmak, meydana gelebilecek ağız kokularının önlenmesinde önemli etkiler yapacaktır.


Sabahları ağız kokusunun ciddi neden olur?

 • Meydana gelen sabah ağız kokusu sorunu bazen insanlarda sinüs ve akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu durum özellikle solunum yolu enfeksiyonu olan insanlarda yaygın bir şekilde görülmektedir.
 • İnsanlarda böbrek yetmezliği gibi hastalıklar meydana geldiği zaman bu durum direk olarak ağız kokusu gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Böbrek yetmezliği durumunda kişilerde tükürüğün salgılanmasını sağlayan hormonlar eksik olur ve yeterli tükürük salgılanmadığı için ağız kokusu meydana gelir.
 • Bazı insanlarda da karaciğer yetmezliği meydana gelmektedir. Meydana gelen karaciğer yetmezliği, özellikle balık kokusuna benzeyen ağız kokularına neden olur.
 • Sabah ağız kokusu, en çok da insanlarda metabolizma bozuklukları nedeniyle oluşmaktadır. Bu sorunun teşhisi son derece zor olduğu için tedavi edilmesi de zorlaşmaktadır.

Sabahları ağız kokusuna karşı yapılması gerekenler

 • Kesinlikle geceleri uyumadan önce dişlerin fırçalanması ve ağız içerisinin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.
 • Ağız içerisinde herhangi bir protez ve köprü varsa kesinlikle kontrol edilmelidir.
 • Bol bol sakız çiğnenmelidir.
 • Ara ara ağız içerisindeki bakterilerin öldürülmesi için tarçın kullanılmalıdır.
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Asla burun tıkalı uyunmamalıdır.

Sabah Ağız Kokusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ter Kokusu Nasıl Çıkar?

Ter Kokusu Nasıl Çıkar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Oruçluyken Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Oruçluyken Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ayakkabı Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ayakkabı Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Toprak Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Toprak Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Koku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ayak Tırnağı Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Tırnağı Kokusu Nasıl Geçer?

Güncel

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Gül Kokusu Türleri ve Özellikleri

Gül Kokusu Türleri ve Özellikleri

Sinüzit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6